ביקורת פנימית – מי צריך את זה ולמה

מטרתם של ארגונים היא לאפשר ביצוע ומימוש של תהליכים עסקיים בעזרת אנשי מקצוע ובעלי תפקידים המאיישים את העמדות השונות בארגון. ככל שהמשימות העומדות בפני הארגון הן רבות יותר, כך יהיה הארגון רחב וגדול יותר וכך יהיו מעורבים במשימות אלה יותר אנשים ובעלי תפקידים. פיזור מאמצי הארגון בין בעלי התפקידים השונים מתבצע באמצעות תהליך של האצלת סמכויות, במסגרתו מקבלים לידיהם בעלי התפקידים בארגון סמכויות שונות לביצוע תפקידם. עד כה, ניתן בהחלט להבין ואף לתמוך במודל הארגוני לביצוע תהליכים עסקיים, אלא שלפיזור המשימות והסמכויות ישנו גם מחיר.

המחיר של ביזור והאצלת סמכויות

ככלל, כל עובד בארגון אמור להקדיש את זמנו ומרצו להשגת טובתו ומטרותיו של הארגון, וכך אכן קורה בקרב מרבית העובדים וברוב הארגונים. יחד עם זאת, לעובדים בארגון עלולים להיות גם אינטרסים מנוגדים, החל מהקטנת ראש וחוסר רצון להתאמץ וכלה בניצול התפקיד ליצירת רווח אישי. במצבים אלה, עלולים להיווצר מוקדים של חוסר יעילות בזדון או בשגגה, שיכולים להגיע גם לכדי אי סדרים כתוצאה מרשלנות ואף מפשיעה. את כלל המצבים הללו ניתן לכמת בצורה מספרית, ולהראות כיצד הם פוגעים בשורה התחתונה של העסק, הן בצורה ישירה (מבזבוז ועד מעילה בכספים) והן בצורה עקיפה (משירות גרוע ללקוח ועד ניהול חשבונאי לקוי מול הרשויות).

ביקורת פנימית – שומר הסף של הארגון

יכולתם של מנהלי הארגון לעקוב אחר כלל התהליכים המתבצעים לרוחב הארגון ולבחון את אופן ניהולם ומידת יעילותם במסגרת השגרה העסקית השוטפת, היא כמעט בלתי אפשרית. בדיוק מסיבה זו, מפעילים ארגונים רבים פונקציה ארגונית של ביקורת פנימית, הן באמצעות גורם ביקורת אורגני בתוך הארגון ובהשלמה של גורמים מקצועיים חיצוניים והן באמצעות שירותי ביקורת פנימית במיקור חוץ, המסופקים בדרך כלל על ידי משרדי רואה חשבון כדוגמת משרד רו"ח ששון גוטהלף הרץ.

תפקידה של הביקורת הפנימית

בתוך סבך התהליכים העסקיים ובעלי התפקידים בארגון, תפקידה של הביקורת הפנימית כולל ארבעה מרכיבים מרכזיים:

  • לאתר ולהצביע על מוקדים של חוסר יעילות בארגון
  • לזהות אי סדרים ופעילות פושעת ורשלנית של גורמים בארגון
  • למדוד ולכמת את הפגיעה הנובעת בארגון
  • לעצב, לבנות ולהטמיע פתרונות אפקטיביים

במסגרת ביקורת פנימית שאותה מבצע משרד רו"ח ששון גוטהלף הרץ, מבוצעים מספרים תהליכים מרכזיים:

  • סקירה יסודית של ספרי החשבונות והרישומים החשבונאיים בארגון
  • בחינה של תהליכים עסקיים מרכזיים בארגון
  • מעקב ובחינה של מסלולי זרימת הון וכספים בארגון
  • בחינת מעמד חשבונאי של נכסי והתחייבויות הארגון

על פי הצורך, מועברת הבדיקה הפנימית למסלול של בדיקה חקירתית, במסגרתה נבדקים לעומק אירועי פשיעה, מעילה בכספים ורשלנות פושעת שנתגלו בתהליך הביקורת, ואשר יוצרים פגיעה במטרות הארגון.
שירות ביקורת פנימית של משרד רו"ח ששון גוטהלף הרץ, מסופק ללקוח על ידי צוות רואי חשבון מנוסים ומיומנים, המוצמדים ללקוח ומלווים אותו לאורך התהליך כולו עד להחזרת פעילות הארגון לפסים תקינים, התומכים בצורה מלאה במטרותיו העסקיות והכלכליות.

מאמרים נוספים

הנהלת חשבונות

אל תטעו – לא כל מנהל חשבונות ראוי לבצע עבורכם הנהלת חשבונות הנהלת חשבונות וחשבות שכר הם למעשה שני השירותים

קרא עוד »

לתיאום פגישת ייעוץ

השאירו פרטים