הנהלת חשבונות

אל תטעו – לא כל מנהל חשבונות ראוי לבצע עבורכם הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות וחשבות שכר הם למעשה שני השירותים הבסיסיים ביותר, שניתנים לבתי עסק על ידי אנשי מקצוע מעולם החשבונאות. כל עסק באשר הוא מחויב לנהל את חשבונותיו על פי הכללים המוגדרים בחוק ועל ידי רשויות המס, ומרבית העסקים נדרשים גם לעסוק בהיקף כזה או אחר בנושא השכר לעובדים. בהתאם לכך, שירותים אלה מוצעים על ידי כל משרדי רואי החשבון בנוסף לעוד שורה ארוכה של מנהלי חשבונות, המציעים את שירותיהם באופן ממוקד סביב שני שירותים אלה.
ואכן, עבור עסקים רבים, לא נדרשות יכולות מיוחדות לצורך ניהול חשבונותיהם וענייני השכר שלהם, ובית העסק יכול לבחור את נותן השירות הזול ביותר, וכזה שהוא גם סומך עליו ועל עבודתו. יחד עם זאת, ישנם מקרים רבים בהם יכולותיו והתמחותו של נותן השירות, יכולות להשפיע ישירות על חבות המס של העסק, ועל התנהלותו החשבונאית בכלל, באופן שיכול להשפיע גם על רווחיות העסק והצלחתו.

הנהלת חשבונות וחשבות שכר לעסקים ייעודיים

אחת הדוגמאות הקלאסיות לעסק שזקוק להתמחות ספציפית בתחום הנהלת החשבונות היא הדוגמא של עסק המשלם גם מס קנייה, מס שבח או מס רכוש למשל, כחלק מהתנהלותו העסקית השוטפת. מרבית מנהלי החשבונות לא ניהלו מימיהם חשבונות סביב סוגים אלה של מיסים, וחוסר היכרותם עם התחום יכולה להוביל לטעויות יקרות עבור בית העסק. בתי עסק בעלי מחזור גדול, בעלי מודלים מורכבים של העסקת עובדים או בעלי מודלים עסקיים מורכבים (חלוקת רווחים, הכנסות משותפות, שותפויות חקלאיות וכן הלאה), הם בתי עסק שכדי לנהל את חשבונותיהם יש צורך בידע מתמחה והיכרות עם ענף הפעילות והמודלים העסקיים שאותם הם מיישמים, ולא כל מנהל חשבונות ידע להציע להם את הידע וההיכרות הנדרשים.

יכולות מקצועיות באופן כללי

מעבר לייחודיות העסקית של בית העסק, רמת המקצועיות של רואה החשבון או מנהל החשבונות היא בעלת חשיבות רבה גם בהיבט של יכולת ההתמודדות עם מצבים חריגים, שיכולים להיווצר בכל צורות ההתאגדות, החל מעוסק מורשה ועד חברה בע"מ. גמישות מחשבתית והיכרות עם כלל האפשרויות החשבונאיות הרלוונטיות, יכולות לעשות את ההבדל בין צרה חשבונאית מדאיגה ובין פתרון חשבונאי יוצא דופן.

ואיך זה בא לידי ביטוי במחיר?

העלויות של שירותי הנהלת חשבונות וחשבות שכר הן בדרך כלל אחידות לרוחב השוק, כשהפערים הם מאוד מינוריים בין נותני השירותים השונים. כדי להבטיח שהחשבונות שלכם מנוהלים על ידי גורם מקצועי, וכדי להבטיח שתוכלו לקבל פתרון לכל סיטואציה חשבונאית אליה תיקלעו, בהחלט כדאי להשקיע עוד כמה עשרות או מאות שקלים בחודש, ולדעת שאתם בידיים טובות, שכל התחייבויותיכם החוקיות מול רשויות המס מקבלות מענה איכותי ובזמן, ושיש מי שפועל למיצוי פוטנציאל הרווח שלכם בעסק.

מאמרים נוספים

לתיאום פגישת ייעוץ

השאירו פרטים